Felgyorsult világunkban az orvostechnológiai eszközök fejlődése is töretlen, használatuk pedig sok esetben tanulási folyamattal könnyen elsajátítható. Gyakran nem az a kérdés, hogy meg tudjuk-e tanulni a használatukat, sokkal inkább az, hogy mikorra sajátítjuk el a biztonságos használatukhoz szükséges ismereteket. Folyadékgyülemek okozta panaszok enyhítésére alkalmazott tartós katéter beültetését követően a pácienseknek néhány új mozdulatot kell megszokniuk, amelyek rövid időn belül automatikussá válnak.
Az otthoni lecsapolás lépései könnyen megtanulhatók a műtétet követően. Speciális terápiánk alapját jelentő tartós-katéter rendszert már régóta ajánlják a szakorvosok azon pácienseknek, akiknek az életét visszatérő mellüregi vagy hasüregi folyadékgyülem nehezíti meg. 1997 óta több mint 300 000 esetben alkalmazták sikerrel az eljárást a világ számos országában, melynek köszönhetően a betegek otthon tudják ascites és mellkasi folyadékgyülem okozta panaszaikat enyhíteni. A műtétet követően a páciens megismeri a katéter rendszer elemeit és maga is képessé válik a folyadékgyülem lecsapolására otthoni környezetben.
Szakszerű képzés a műtétet követően
A katéter rendszer otthoni használata könnyen és gyorsan elsajátítható. Műtéti behelyezést követően a páciensek részletes, szakszerű képzésben részesülnek, ami hozzájárul ahhoz, hogy otthoni környezetben zökkenőmentesen történjen a felgyülemlett folyadék lecsapolása. A betanítás során minden információt megkapnak, ami az otthoni használatot biztonságossá teszi: az előkészületektől a lecsapolás lépésein keresztül egészen a befejezésig, a kötözésig.
Daganatos betegségek, májelégtelenséghez vezető megbetegedések, vese- és szívelégtelenségek esetén fellépő folyadékgyülem kezelésénél ideális választás a tartós katéter behelyezése. A rendszer aktív vákuumtechnológiát, vagy gravitációt felhasználva járul hozzá az eredményes folyadék-lebocsájtáshoz.
Katéter rendszer elemei
A teljes katéter-rendszer fő eleme a műtéti úton a páciens has- vagy mellüregébe beültetett katéter, amelynek a végén található egy biztonsági szelep. Ez a szelep segít megelőzni, hogy a beteg szervezetébe baktériumok kerülhessenek, minimálisra csökkenti a fertőzési lehetőségét. A dokumentált klinikai feljegyzések kevesebb, mint 3%-os fertőződési arányt tartanak számon a tartós-katéter használattal kapcsolatban. A biztonsági szelephez kell csatlakoztatni a vákuumos ill. gravitációs tartályt, amelyek többféle kiszerelésben érhetők el. A tartályok mérete 500 ml vagy 1000 ml, a tasaké 2000 ml is lehet. A rendszer további eleme a görgős szabályozó, amely könnyű kezelhetőséget biztosít a folyadék-lebocsájtás intenzitásának szabályozásához. A szilikon katéter puha és rugalmas, így az a rész, amely a páciens testén kívül található, nem okoz diszkomfort-érzetet, könnyen bekötözhető.
Felkészülés az otthoni folyadék-csapolásra
A kényelmes otthoni használathoz a páciensnek rendelkezésére áll minden alkalommal egy olyan egyszer használatos szett, amellyel a biztonságos folyadék-csapolást el tudja végezni. A szetthez tartozó használati útmutató pontos leírást ad az otthoni használatról. A lecsapoláshoz való felkészülés részeként a lecsapolást végző személynek le kell vennie minden ékszert és órát a kezéről, majd fontos, hogy langyos vízzel alaposan mosson kezet.
Otthoni lecsapolás lépései a gyakorlatban
Óvatosan távolítsa el a katéter fedőburkolatát és tegye szabaddá a katétert, majd mosson újra kezet. Azonnal jelezze kezelőorvosának, ha a katéter környéke kipirosodna, érzékennyé válna. A beteg helyezze magát kényelembe, hogy a lecsapolás folyamata elkezdődhessen. Készítse elő a készletet, amely tartalmaz steril kesztyűket, alkoholos tisztítófolyadékot, gézlapot, szelepsapkát, és textil alátétet. A kék steril textil alátétet vegye ki óvatosan a szettből és helyezze asztalra. Ügyeljen arra, hogy a szabaddá tett katéter más felülettel ne érintkezzen, csak az alátéttel. A vákuumos tartályt steril alátéten kívül helyezze el az asztalon. További lépésekhez a kesztyű használata szükséges.
Folyadék lecsapolása
A cseppszabályozót zárja el teljesen a rajta található görgető segítségével. Győződjön meg róla, hogy a katéter közelében nem található éles tárgy, amely a katéteren sérülést, és így fertőzésveszélyt okozna. A tartály ill. tasak csövének végéről távolítsa el a védőborítást, majd óvatosan illessze össze a katéter végén található szeleppel. A sikeres összeillesztést egy halk és érezhető kattanás jelzi. Amennyiben vákuumos tartályt használ, távolítsa el a tartály tetején található védőkapcsot úgy, hogy megfogja a karima felső részét és kifelé húzza. Az egyik kezével tartsa szilárdan az üveget, a másikkal nyomja le a fehér dugattyút a fólia tömítés kiszúrásához. Ezzel aktiválja a tartályban lévő vákuumot.
Nyissa ki a cseppszabályozót. A tartályok aktív szívó technológiával vákuumot biztosítanak az üvegekben, ezért a szívási folyamat automatikusan elindul. A felgyülemlett folyadék lassan megindul a vákuumnak köszönhetően, és ezzel egyidőben a páciens tüneteinek azonnali enyhülését érzi. A cseppszabályozón található görgető előre-hátra történő csúsztatásával szabályozhatja a folyadék-lebocsájtás intenzitását. Lecsapolás közben érzett enyhe fájdalom vagy kellemetlenség normális, viszont erős fájdalom esetén meg kell szakítani a műveletet. A lecsapolás befejezése után a cseppszabályozót ismét zárja el.
Lecsapolás befejezése
Amikor a lecsapolás befejeződött, a katétert és a tasak ill. tartály csövét óvatos mozdulattal válassza szét. Alkoholos tisztítópárnával tisztítsa meg a katéter végét és zárja le steril zárókupakkal. A bőrfelületet szintén alkoholos fertőtlenítővel kell áttörölni a seb bekötözése előtt. Gézlappal és habkötszerrel fedje be a katétert, ez biztosítja a védelmet a következő lecsapolás alkalmáig.
A tervezhető otthoni lecsapolásokkal a páciens időt és energiát takarít meg. A rendszeres kórházi kezelések helyett saját otthona kényelmében tudja kínzó panaszait enyhíteni a számára megfelelő időpontban. Az otthoni egyszerű használat jelentős könnyítést hoz a páciensek életébe.